Circulatie p***a Si Dureri Ingrozitoare Dupa Operatie

Oase si articulatii

Postata de GabrielC cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Am suferit un accident se bicicleta in urma cu aprox 3 saptamani, in urma caruia mi-am zdrobit cotul mainii stangi.

In urma cu 2 saptamani am avut o operatie la cot pentru reconstructie, mi s-au adaugat placute de titan si suruburi. Operatia a fost una dificiala (a durat in jur de 5 ore).

Nu am dureri in zona cotului unde a avut loc operatia, dar o portiune din palma plus degetul mic si jumatate din inelar nu le simt (le pot misca, dar daca le ating nu simt). Din ce am observat si circulatia este foarte p***a, degetul mic imi este rece iar incheieturile degetelor sunt vinete.

Am avut controlul post operator in urma cu cateva zile iar docturul mi-a spus ca este normal dupa operatie.
Sunt putin speriat pentru ca in loc sa isi revina degetele, sunt tot mai vinete si mai reci.
Zona care nu o simt a mainii (portiune palma plus deget mic) este extrem de dureroasa, simt niste dureri non-stop ca si cum cineva mi-ar intepa mana cu niste cioburi. Durerile sunt insuportabile iar calmantele nu au nici un efect.
Chiar este normal dupa o asemenea operatie? Ce pot face sa scap de durerile acestea ingrozitoare si pentru recuperarea zonei pe care nu o simt ?

O zi buna,
Gabriel

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua
Este o situatie delicata si este absolut imposibil de estimat fara examinare clinica directa si fara studiul dosarului radiologic.
Raspunsul la aceasta intrebare poate fi elaborat de catre chirurgul care v-a operat, de catre un chirurg vascular, de catre un neurochirurg etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior