Ce trebuie sa fac in cazul unei bataturi in talpa?

Oase si articulatii

Postata de arthur cu un an in urma.

Am o batatura in talpa, in dreptul capului metatarsianului 1, daca m-am orientat corect pe imaginile talpii piciorului. Batatura s-a format dupa un efort prelungit cu inncaltari nepotrivite. Cauza a fost in urma cu 2 luni si jumatate, timp in care am lasat-o in pace, fara a interveni cu nimic asupra ei. De asemenea, nu am mai repetat activitatea care a dus la formarea bataturii. Totusi, odata cu trecerea timpului creste senzatia de durere in acea zona, durere care se manifesta la atingere si la mers, indiferent daca sunt incaltat (cu orice fel de incaltaminte) sau nu. Senzatia de durere a devenit din ce in ce mai intensa si imi afecteaza semnificativ mersul, limitandu-mi de asemenea activitatile.
Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Batatura nu reprezinta o sursa de suferinta sau un obiectiv de tratament.
Este doar o reactie miraculoasa de auto-aparare a pielii, care se ingroasa ca urmare a unor agresiuni prelungite.
Prin urmare, logica elementara va indica sa tratati cauzele (agresiunea) si nu reactia de auto-aparare (batatura).
Am descris aceasta problema cu lux de amanunte pe site-ul meu, inclusiv cu sute de fotografii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

arthur

acum un an

Va multumesc pentru raspuns.
Nu inteleg insa cum sa tratez cauza, altfel decat sa o elimin complet. Ceea ce am si facut. Insa durerea locala creste cu trecerea timpului.
Sa inteleg ca nu am ce sa fac pentru atenuarea/eliminarea durerii?
Va multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Am descris aceasta problema cu lux de amanunte pe site-ul meu, inclusiv cu sute de fotografii relevante.
Daca veti avea rabdarea sa cititi cu atentie, veti intelege ca exista mai multe cauze, la care nici nu va ganditi.
Va rog sa nu refuzati lectura acestor informatii, sunt postate tocmai pentru informarea corecta a pacientilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

arthur

acum un an

Asa am sa fac. Multumesc