Ce trebuie să fac pentru a vindeca bătătura la un deget de la picior?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de Utilizator21618241701 cu 3 ani in urma.

Bătătura a apărut ca urmare a frecării degetului de suprafața cizmei. Este mai veche,dar acum a intervenit durerea în urma încălțării cizmei vreo 3-4 zile la rând.Ea se află deasupra degetului.Nu este mare dar este dureroasă.Ce trebuie să fac pentru vindecarea ei?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Raspunsul este logic:
- batatura a aparut ca un mijloc de auto-protectie, pentru a proteja degetul de actiunea nociva a incaltamintei
- prin urmare, batatura va exista atata timp cat este nevoie de ea (cat timp piciorul va fi agresat de incaltaminte);
- stoparea agresiunii degetului va determina disparitia spontana a bataturii in cateva luni (nu va mai vi nevoie de ea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior