ce tratament se poate face in situatia de mai hos ?

Oase si articulatii

Postata de Bogdan cu 10 luni in urma.

Leziune meniscala interna grad II la nivelul cornului posterior: hipersemnal in banda, oblicorizontal, ce nu intercepteaza suprafetele articulare.
Leziune meniscala externa grad II la nivelul intregului menisc: discret hipersemnal liniar,
orizontal, ce nu intercepteaza suprafetele articulare.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In cazul unei leziuni meniscale de grad II, tratamentul poate fi conservator sau chirurgical, in functie de simptome si degradarea articulatiei.

Tratamentul conservator poate include:

1. Repaus si evitarea activitatilor fizice care agraveaza simptomele.
2. Terapia fizica si exercitii pentru intarirea musculaturii si a articulatiei genunchiului.
3. Medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pentru reducerea inflamatiei si a durerii.
4. Terapia cu gheata pentru a reduce umflarea si durerea.
5. Utilizarea unui dispozitiv de sustinere, cum ar fi genunchiera pentru a sprijini articulatia si a reduce solicitarea la nivelul meniscului.

Tratamentul chirurgical poate fi necesar daca simptomele persista sau devin mai grave si includ:

1. Meniscectomie: indepartarea partiala sau totala a meniscului deteriorat.
2. Rezectie: indepartarea zonei lezionate a meniscului.
3. Repararea meniscului: suturarea sau cusatura zonei afectate in cazul in care este posibila regenerarea meniscului.
4. Transplantul de menisc: inlocuirea meniscului deteriorat cu o bucata de menisc de la un donator.

Decizia asupra tratamentului ideal se va lua de medicul ortoped in urma evaluarii simptomelor, a gradului de deteriorare si a particularitatilor fiecarui caz. Este important sa discutati cu medicul pentru a primi recomandarile si optiunile adecvate pentru situatia dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/leziuni-ale-meniscului-de-la-nivelul-articulatiei-genunchiului_1631

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Buna ziua,
Raspunsul nu depinde nicicum de textul trimis ("interpretare RMN"), ci exclusiv de examinarea clinica directa, timp in care se vor studia nemijlocit si imaginile RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului