ce tratament poate lua sau ce poate face pt asta?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11586476474 cu 4 ani in urma.

buna ziua,
sotul meu a calcat acum 2 zile intr un obiect dur si cam ascutit,de atunci durerea din talpa piciorului a devenit de nesuportat.Nu mai poate merge,nu se mai poate odihnii din cauza durerii insuportabile.In momentul de fata nu stim ce putem face pt ca sistemul medical este depasit in uk si nu l vor trimite la spital pt investigatii.Avem in casa ibuprofen si midocalm..dar isi fac efectul foarte greu.Ce putem face?Multumim.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Nu poate fi prescris un tratament fara sa cunoastem cauza precisa a suferintei: este o plaga superficiala/profunda, infectata/neinfectata, exista o fractura sau nu etc etc.
Orice medicament poate "masca" adevarata situatie si poate agrava enorm evolutia.
Prin urmare, singura solutie este o evaluare clinica, indiferent de criza medicala actuala.
Este o veritabila urgenta medicala, ce poate deveni mult mai grava decat infectia covid.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11586476474

acum 4 ani

va multumesc pt raspuns .