Ce tip de imobilizare necesita fractura avulsie baza metatarsian V ?

Oase si articulatii

Postata de Laura Rachitan cu un an in urma.

Bună ziua domnule doctor Marius Uscatu !
Am o fetita de 9 ani , a sărit în trambulina și a făcut o fractura avulsie baza metatarsian V . Este in atela gipsata și as dori sa știu pentru cât timp sa o ținem și dacă ar fi posibil sa o înlocuim cu o orteza ? Atela gipsata este foarte grea pentru ea .
La ce adresa de mail as putea sa va trimit radiografia ei sa o vedeți?
Va mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de tipul fracturii (exista mai multe tipuri de fracturi ale bazei metatarsianului 5), evidentiabil pe radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

MembruMobileApp150330210422332

acum un an

Domnule doctor as vrea sa va trimit și eu o radiografie am fractura metatarsian 5 cu deplasare am stat 4 săptămâni cu atela ghipsată și tot mă doare și este umflat medicul mi a spus sa încerc să calc pe el la început pe calcai dar nu pot că mă doare , sunt bărbat am 42 de ani și 100 de kg fix,175 cm,nu găsesc adresa dumneavoastră de email și nici siteul care spuneti, mulțumesc frumos

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Nu puteti calca pe picior la 4 saptamani, cu o asemenea fractura, mai ales la greutatea D-voastra impresionanta.
Aveti adresa pe site-ul meu chirurgiapiciorului ro , pe pagina "contact"
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Laura Rachitan

acum un an

Pe ce adresa de mail as putea sa va trimit radiografia fetitei?
Va multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Aveti adresa pe site-ul meu chirurgiapiciorului ro, pe pagina "contact"
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului