Ce specialitate se ocupa cu tratamentul articulatiilor?

Oase si articulatii

Postata de VallyCobra64 cu 7 ani in urma.

Buna, am 52 ani, inaltime 1.74 si greutate 65 kg. De vreo 2 luni ma chinuie articulatiile de genunchi, coate si umeri. Am ajuns sa prefer sa stau mai mult in picioare, caci daca stau mult sezut, abia ma pot ridica. As dori sa stiu carui medic de specialitate sa ma pot adresa, am fost indrumat spre neurologie, ortopedie si reumatologie. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Intr-adevar, situatia este la limita celor 3 specialitati, dar putem diferentia:
- daca ati practicat eforturi intense in viata sau sporturi agresive (jogging, foot-ball, tenis etc), daca ati suferit traumatisme vechi sau mai recente, este vorba despre distrugerea articulatiilor prin mecanism mecanic. Este de competenta ortopedului.
- daca nu ati supra-solicitat articulatiile, poate fi vorba despre o mecanism inflamator-reumatologic, de tip auto-imun. Este de competenta reumatologului.
- daca este vorba despre dureri difuze, iradiate, poate fi vorba despre sindromul compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului vertebral), de competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior