Ce sfaturi îmi dați?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileAppyo_danny2001 cu 6 ani in urma.

Bună ziua!
În urmă cu 3 săptămâni am suferit o lovitură asupra osului metatarsian V de la piciorul stâng,în urma căreia a rezultat fracturarea sa. Am fost la spital,mi-au făcut radiografii și au constatat că este fractură fără deplasare. Mi-au pus piciorul în ghips pentru 30 de zile. După 3 săptămâni am fost să îmi fac radiografie să văd în ce stadiu este căci mă simțeam bine. Exceptând unele momente când făceam anumite mișcări cu degetele,când simțeam o mică durere la degetul respectiv. Radiografia arată că osul pare a fi refăcut.
Ce este de făcut în cazul acesta?
Este bine dacă dau ghipsul jos și încep a folosi piciorul pentru a mă deplasa?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 6 ani

Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratament profund diferite, de la orteze, pantofi, operatii si pana la gips. In nici una dintre situatii osul nu se "sudeaza" in 3 saptamani, ci are nevoie de 8-12-24 de saptamani.
Doar in 0,1% din cazuri este util gipsul, iar atunci se mentine 2-4-6 luni.
La ora actuala situatia trebuie cuantificata prin examen clinic local si prin examinarea radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileAppyo_danny2001

acum 6 ani

Vă mulțumesc pentru informațiile date!