Ce se recomanda in ruptura de menisc?

Oase si articulatii

Postata de menisc cu 9 ani in urma.

Buna ziua/seara. Ma puteti ajuta cu o recomandare in cazul unei femei in varsta de 53 ani cu urmatorul diagnostic in urma unui RMN: leziune grad II corn anterior menisc lateral; leziune complexa corn posterior menisc lateral cu reducerea marcata a grosimii meniscale in 2/3 mediane si intinsa plaja de edem osos la nivelul platoului tibial sibiacent; rupturi fibrilare LIA in fasciculul posterior cu efilare ligamentara spre insertia femurala si zone de dezinsertie condiliana; lama lichidiana periligamentara; infiltrat edematos in 1/3 femurala LIP fara zone de dezinsertie; infiltrare edematoasa a LCM fara dezinsertie patelara; leziune grad I cartilaj patelar; lama lichidiana supra si retropatelara. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna ziua
Partea nasoala ca sunt multe leziuni conform rmnului insa partea buna ca se pot rezolva majoritatea cu o procedura mini invziva si anume artroscopie de genunchi .
Va pot ajuta daca sunteti din bucuresti
Puteti afla mai multe detalii accesand siteul asta
Www.consultatieortopedie.ro
Dr Tarek Nazer
Medic specialist ortopedie si traumatologie , leziuni sportive si chirurgia artroscopica

roxana

acum 8 ani

Am probleme au ambi genuchi stau de 3 zile la pat de abea azi am inceput sa mai merg,am fost la ortoped m-ia dat sa fac rmn la ambi genuchi si Rapotul medical e;GENUCHI STING:plaja milimetrica de infiltrare edematoase asoasa cu topografie subcorticala posterior fata de intertia tibiala a LIA.in rest,fara anomalii de semnal la nivelul pieselor osoasescanate.Ambele meniscuri fara devieri de pozitie sau traiecte de fractura vizibilaIRM.Ambele ligamente colateral,ambeleligamente incrucisate,cartilaje articulare,tendonul cvdricepsului si tendonul pateral fara anomalii de semnal si continuitate. fara acumulari fluide intra-sau periarticularitati .Va multumesc pt.raspuns