Ce pot sa fac?

Oase si articulatii Hipoparatiroidism Intoxicatie cu plumb severa Sindromul lesch-nyhan Otravire cu metanol Hiperaldosteronismul primar Hiperparatiroidismul primar
+4
Vezi toate grupurile

Postata de geoghibu cu 13 ani in urma.

am acidul uric 10. cat e de grav?

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 13 ani

Daca nivelul acidului uric seric este crescut este posibil sa suferiti de:
- insuficienta renala;
- guta;
- intoxicatie cu plumb, boala von Gierke, sindrom Lesch- Nyhan (guta ereditara), sindrom Down, rinichi polichistic, hipoparatiroidism, hiperparatiroidism primar, hipotiroidism, sarp***adoza.

Daca ati administrat inainte de analize anumite medicamente, acestea pot influenta rezultatul: ex. doze mici de salicilati, intoxicatii (barbiturice, alcool metilic, amoniac, monoxid de carbon), substante care determina scaderea clearance-ului renal sau a secretiei tubulare (tiazide, furosemid), nefrotoxice (mitomicina C);

Acest rezultat depinde si de valorile celorlalte analize, daca exista sau nu alte simptome.
Un specialist este in masura sa va dea mai multe detalii in functie de rezultatele analizelor

dragos

acum 9 ani

Buna,eu am folosit extract de asparagus de la firma Swanson care ajuta la scaderea nivelului de uree din corp si ma simt mult mai bine.Multa sanatate va doresc!