ce pot face in cazul durerii de coccis(noada)?

Oase si articulatii

Postata de ralu_bele cu 12 ani in urma.

de la o vreme am dureri foarte mari de coccis si in aceste momente nu pot sta in sezut, cred ca acest fapt se datoreaza statului pe scaun ore in sir, la birou. ce pot face in astfel de situatii sau la ce doctor pot merge pentru un control? durerile se pot accentua pe viitor ducand la ceva foarte grav?

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Coccidodinia apare mai adesea, dupa o lunga sedere in masina , in tren, la birou; uneori, după o cadere  pe fese sau dupa o nastere. Alte situatii sunt existenta unui chist pilonidal , fractura de coccis, contact sexual anal, traumatism la biciclisti.
Ar fi bine sa apelati la un medic reumatolog, sau ortoped, ce poate indica investigatii precum o radiografie a zonei sacro-coccigiene, eventual un RMN pentru vizualizarea tesuturilor moi din jurul coloanei sacro-coccigiene. Se poate apela la un tratament antialgic,antiinflamator nonsteroidian.

ralu_bele

acum 12 ani

multumesc frumos pentru raspuns

mita

acum 11 ani

buna ziua am fost lovit in coccis dar nu am nici o fractura (am facut rmn) si ma doare de vre-o 4 luni vreau sa stiu daca mai trece vreodata?si daca da in cat timp? si mai vreau sa stiu daca sunt grave loviturile astea multumesc

mihai baldovin

acum 11 ani

buna ziua am fost lovit in coccis dar nu am nici o fractura (am facut rmn) si ma doare de vre-o 4 luni vreau sa stiu daca mai trece vreodata?si daca da in cat timp? si mai vreau sa stiu daca sunt grave loviturile astea multumesc

Maria

acum 7 ani

Durerile astea de coccis duc la coccidinie care nu se vindeca , dar exista un Dr in lume care tratează asta

Utilizator11538275231

acum 5 ani

Buna, eu sunt copil si m-am lovit exact ieri, adica prietena mea cea mai buna, ne-am jucat (cu picioarele). Eu ma uitam la telefonul ei si nus tiu cum mi-a bagat piciorul si m-a lovit fix in noada curului, dar a apasat tare, foarte tare si acum ma doare ca un chin, nici nu pot sa dorm ca nu gasesc pozitile. si daca vreau sa ma mut dintr-o parte, in alta ma doare foarte tare. va rog frumos, eu am scoala, am 13 ani, ce trebuie sa fac ca să imi treaca rapid? la doctor nu pot merge. Pot folosi ceva ca gheata sau asa ceva?? va rog, raspundeti