Ce poate sa fie?

Oase si articulatii

Postata de simona551 cu 10 ani in urma.

De aproximativ un an,partea din spate a genunchiului stang e mai proeminenta, parca muschiul ar fi dublu in comparatie cu genunchiul drept. Nedureros.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Poate fi o acumulare de lichid. Pentru certitudine este indicat da consultati medicul reumatolog si sa efectuati o ecografie la acel nivel.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
De cele mai multe ori este vorba despre o hiper-secretie de lichid articular, care se manifesta printr-un chist Baker popliteu (originea fiind gonartroza).
Ce varsta aveti, ce greutate/inaltime, ce status ocupational si sportiv, ce antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii aveti??
Asteptam detalii relevante, pentru a va putea trimite la cel mai potrivit specialist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

simona551

acum 10 ani

Buna ziua. Este vorba despre sotul meu, varsta 46 ani; aproximativ 82 kg/ 175 cm/ este roofer ( lucreaza la acoperisuri). In urma cu 8 -10 luni a muncit cu protectiile pentru genunchi care erau stranse in spate cu elastic foarte dur, dupa o saptamana de folosire ( 8 ore/zi) a aparut acea " umflatura" ( parca muschiul ar fi mai proeminent) nu este dureros ,nu-l deranjeaza la mers. Multumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de supraincarcarea mecanica a articulatiilor (15 kg in plus, efort fizic excesiv).
Daca se confirma gonartroza si hiper-productia lichidiana (chisul Baker), exista o singura solutie: reducerea majora a solicitarii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

simona551

acum 10 ani

Va multumesc mult!