Ce încălțăminte este indicata?

Oase si articulatii

Postata de Ioana Gheorghe cu 8 luni in urma.

Soțul meu a făcut o fractura de metatarsV , fara deplasare.Ce fel de încălțăminte ar trebui sa poarte după cele trei săptămâni de repaus?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Dupa cele trei saptamani de repaus, este recomandat ca sotul dumneavoastra sa poarte o incaltaminte speciala, precum o gheata cu talpa rigida si stabilitate crescuta. Aceste incaltaminte ajuta la protejarea fracturii si permit vindecarea adecvata a osului. Este important sa cereti recomandarea unui specialist ortoped pentru a obtine o incaltaminte potrivita specificului fracturii si starii sotului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durerea-persistenta-dupa-fractura-sau-entorsa_19345

Dr. Marius Uscatu

acum 8 luni

Buna ziua,
Exista multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
In nici unul dintre cazuri nu se pune problema portului incaltamintei mai devreme de 6-24 de saptamani de la fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului