Ce medic imi recomandati sa consult?

Oase si articulatii

Postata de Lor3nna cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am de cateva zile o problema, degetul mic si cel inelar sunt in permanenta amortite, simt furnicaturi si imi povoaca o stare de disconfort. Lucrez ca secretara, nu suprasolicit mana stanga, nu sufar nicio boala mai deosebita, in copilarie am fost diagnosticata cu suflu sistolic insa nu am mai facut de foarte multa vreme analize pentru a verifica daca il mai am sau nu. Nu consum alcool, am fost fumatoare timp de 5 ani, insa in prezent de 1 luna nu mai fumez, am o alimentatie cat de cat echilibrata pot spune. Stilul meu de viata este intradevar unul foarte solicitat care implica mult stres. Aceste simptome au aparut acum 2 zile si observ ca persevereaza, tot de acum 2 zile am sesizat si o necesitate de a urina mai des. Alte simptome sunt oboseala permanenta, starea de stres, ameteala uneori. Ar mai fi de mentionat ca in urma ca 2 luni am solicitat foarte mult ambele maini la munca, carat de lazi/pus fructe in lazi etc iar programul depasea 8 ore consecutive timp de 2 luni, in acea perioada noaptea ma trezeam cu mainile foarte umflate, si dureri puternice la incheietura maini cu palma si amortite complet. I

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog.

Lor3nna

acum 9 ani

Am fost la medicul de familie aseara pentru a stabili si dansu ce ar trebui sa fac in aceasta situatie prezentata mai sus, mi s-a luat tensiunea, m-a ascultat 2 secunde la inima si mi-a dat sa iau Revitanerv si Merisoare capsule pentru 1 luna, sunt vitamine/medicamente foarte scumpe si nu stiu daca este indicat sa dau banii pe asa ceva inainte de a face o examinare mai amanuntita. Am intrebat daca ar fi bine sa consult si un medic specialist, un reumatolog sau un neurolog sa aflu in detaliu despre ce ar putea fi vorba pentru ca dureri persista, si sunt combinate cu o bataie a muchiei mainii si a partii opuse palmei pe intreaga suprafata nu doar in jurul celor 2 degete de la mana stanga. Mi s-a parut putin superficial si as vrea sa imi oferiti un sfat cum as putea proceda, sau ce ar trebui sa fac. Se merita sa platesc suma imensa si sa cumpar acele medicamente sau inainte de acest demers sa fac niste analize amanuntite?

Lor3nna

acum 9 ani

Am fost la medicul de familie aseara pentru a stabili si dansu ce ar trebui sa fac in aceasta situatie prezentata mai sus, mi s-a luat tensiunea, m-a ascultat 2 secunde la inima si mi-a dat sa iau Revitanerv si Merisoare capsule pentru 1 luna, sunt vitamine/medicamente foarte scumpe si nu stiu daca este indicat sa dau banii pe asa ceva inainte de a face o examinare mai amanuntita. Am intrebat daca ar fi bine sa consult si un medic specialist, un reumatolog sau un neurolog sa aflu in detaliu despre ce ar putea fi vorba pentru ca dureri persista, si sunt combinate cu o bataie a muchiei mainii si a partii opuse palmei pe intreaga suprafata nu doar in jurul celor 2 degete de la mana stanga. Mi s-a parut putin superficial si as vrea sa imi oferiti un sfat cum as putea proceda, sau ce ar trebui sa fac. Se merita sa platesc suma imensa si sa cumpar acele medicamente sau inainte de acest demers sa fac niste analize amanuntite?

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Preferabil este sa faceti investigatii pe linie reumatologica.