Ce ma sfatuiti sa fac cu aceasta durere de picior?

Oase si articulatii

Postata de geanina87 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, acum 2 saptamani am avut o entorsa la soldul drept,in casa..cu o durere locala, tratata cu unguent sindolor si cate o pastila pe zi de vimovo.Dupa 2 saptamani insa, a inceput sa ma doara picioru cu o durere din sold pana la genunchi, o durere care in fiecare zi e altfel..ba ma doare sus la spate, ba muschiul, ba genunghiul...si o usoara amorteala langa genunghi.Am fost la doctor si mi a dat sa iau mydocalm cate 2 pe zi si cerebrex si sa fac radiografie la bazin si coloana.Acum dupa 3 saptamani nu am nicio ameliorare.La radiografie nu a iesit nicio modificare, totul pare in regula,doctorul ortoped mi a dat sa fac cate o injectie pe zi de Dynastat, zicandu mi ca mi va trece si ca nu am nimic la coloana si sa continui cu medic prescrise.Dar durerea se accentueaza,ma doare din ce in ce mai tare,mai mult picioru spre genunchi, o durere surda si continua care nu mai cedeaza nici cand stau in pat.Ce as putea sa fac, incotro sa mer?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 6 ani

Buna seara,
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc,, stenoza canalului lombar etc).
Nu este de competenta ortopedului, ci a neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

geanina87

acum 6 ani

Am facut si RMN la coloana lombara si nu a iesit nicio modificare remarcabila, in afara de o usoara scolioza.

Dr. Marius Uscatu

acum 6 ani

Nu e vorba despre RMN, ci mai ales despre examinare clinica la neurochirurg.
RMN-ul nu este un scop in sine, ci doar o unealta in mana neurochirurgului, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

geanina87

acum 6 ani

Multumesc pt raspuns!

Baerov Gabriel Răzvan

acum 5 ani

Buna seara! Ma numesc Gina si am 22 de ani si de cateva zile ma doare foarte tare in spatele fesei pana pe picior in jos. Menționez ca acum 2 luni am fost la urgenta din cauza ca am ridicat o boxa si nu mai ma puteam sa ma îndrept, dr mia spus ca am lombaro acut si mia dat o injectie si o alifie. Si nu stiu ce sa fac ca ma doare foarte tare nu imi gasesc locul de loc cum sa tin piciorul. Spune-ți va rog ce as putea face ! Va multunesc .