Ce implica procesul de vindecare a unei fracturi falangadistalahaluce deget mare picior?

Oase si articulatii Fractura

Postata de Utilizator11636723487 cu 2 ani in urma.

Am suferit o fractura falanga distala haluce la degetul mare de la picior acum 4 zile? Diagnostic pus de UPU pe baza radiografie.Am primit ca tratament Vimovo 2 cp /zi.Cum ar trebui să am grijă de această fractura?Nu pot calcă decât pe o parte,dacă pun piciorul mai sus simt furnicături și o senzație de amorțeală. Nu mă doare decât când schimb bandajul

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Raspunsul depinde de examinarea clinica si de studierea imaginilor radiografice.
In orice caz, este interzis sprijinul pe degetul mare timp de minim 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11636723487

acum 2 ani

Mulțumesc pentrurăspuns, pe mine mă interesează dacă este normal să am senzația de amorțeală și furnicături când țin piciorul ridicat pe pernă. Degetul este umflat si vanat în jurul fracturi, în rest e normal.