ce-i de facut?

Oase si articulatii

Postata de Tinca140388 cu 13 ani in urma.

Buna seara
Am 45 ani si am dureri la mers Mi se unfla glezna cate un pic
Am picior varicos stang dar durere a mai mare este la piciorul drept
Port talonete care mi au mai atenuat din durere
Folosesc diverse unguente
Un ortoped m -a sfatuit sa nu i au medicamente deocamdata ca-mi termin stomacul
La intrebarea cum voi scapa de durere mi a raspuns ,dalta si ciocanul" dar nu acum mai tarziu
Nu stiu daca a vorbit serios n -am avut curajul sa-l intreb
Ce- i de facut???Ce ma sfatuiti?
multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr Simona Gramada

acum 13 ani

Posibil sa fie o artroza de glezna daca durerea apare la mers ,iar umflatura cedeaza in timpul noptii.Primul lucru-o radiografie de glezna.apoi-de consultat un reumatolog.

Ionescu

acum 13 ani

Mergeti la un medic homeopat cu experienta. Daca dati de un medic bun, care practica homeopatia clasica, aceasta afectiune acuta de la glezna este destul de usor de vindecat, des ajung numai cu cateva doze dintr-un remediu homeopat potrivit. In plus remediul va poate ajuta si la problemele cronice cu varicele care suntr de fapt cauza durerii. Cremele si medicamentele alopate nu au cum sa vindece caci nu fac decat sa suprime anumite simptome.

elena

acum 13 ani

Mama mea a scapat de ulcer varicos numai cu operatie. De la picior varicos, se ajunge in scurt timp la ulcer varicos, adica niste rani urate pe gamba care se vindeca foarte foarte greu sau chiar nu se vindeca. Ranile apar din cauza circulatiei deficitare. Mama avea rani foarte urate, pe rani a facut hemoragii urate. Dupa o suferinta de cativa ani, am convins-o sa se opereze. Operatia nu a avut treaba cu ulcerul varicos, ci cu circulatia. Adica i s-a redirijat circulatia in zona, i s-a legat o veno si circulatia se face acum prin altele. Nu este operatie grea, mama s-a operat la 68 de ani, a stat o saptamana in spital si apoi, in vreo luna a fost ok. Iti doresc sanatate.

Dr. Marius Uscatu

acum 13 ani

Buna seara!
Nu este indicat sa procedati la nici o investigatie fara o recomandare expressa de la specialistul ortoped.
Atitudinea difera in functie de multe criterii: sex, varsta, antecedente traumatice si generale, ocupatie si sporturi practicate, dar depinde mai ales de rezultatul examenului clinic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior