Ce fac in cazul acesta?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11624036387 cu 2 ani in urma.

Buna ziua. Am dat cu pumnul in masa, iar acolo se afla o bricheta pe care n-am vazut-o. Am dat cu toata puterea, iar la cateva minute am inceput sa am dureri. Nu mi-am mai putut misca mana, la cateva zile s-a umflat neputand sa ridic absolut nimic. La o saptamana dupa, imi misc degetele perfect, insa zona unde am lovit cu pumnul inca am dureri iar zona degetului 4 s-a invinetit. Credeti ca necesita o interventie/radiografie sau este in curs de vindecare? Ce imi recomandati sa fac?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Ar fi preferabil sa efectuati o examinare clinica (si eventual radiologica).
Cu mare probabilitate aveti o fractura a metacarpianului 5.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11624036387

acum 2 ani

Ce vrea sa insemne asta? Radiografie si probabil mana va fi bagata in ghips?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Daca este fracturat, asta inseamna: gips, orteza sau operatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior