ce este Efilarea spinelor tibiene bilateral

Oase si articulatii

Postata de dany76xxl cu 12 ani in urma.

am fost de curand sa fac o radiografie genuchi prt. ca ma dureau foarte tare serviciul meu necesita sa stau 8 ore in picioare si-am fost diagnosticata cu -Efilarea spinelor tibiene bilateral -este grav? sau sa gresit rezultatul pe internet un medic spunea ca numai sportivi au boala asta si cei obezi eu nu fac efort foarte mare duar ca stau in picioare nu sant nici grasa.. va rog ajutatima cu un raspuns

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Efilarea spinelor tibiale bilateral, semnifica ascutirea spinelor tibiale , situate pe fata superioara a epifizei tibiale (extremitatea superioara a tibiei). .
Aceste modificari apar in afectiuni degenerativ -artrozice(artroza), ce pot fi diagnosticate in contextul clinic ( simptome, semne) si paraclinic (radiografie) de catre un medic specialist reumatolog.