Ce e de facut?

Oase si articulatii

Postata de madalina.r cu 12 ani in urma.

Buna ziua! In urma unor analize, am avut aceste rezultate: ASLO-261, MCH-26,3pg, RDW-15,5%, Leucocite-3100/mm3, Neutrofile-34,2%, Limfocite-53,90%, Bazofile-1,06%. Restul (Fibrinogen, Proteina c reactiva, VSH, ce a mai ramas din hemoleucograma) au iesit bune. Mentionez ca am 18 ani si fac de 2 ani moldamin. Am fost diagnosticata cu reumatism articular, insa la ultima consultatie mi s-a spus ca poate fi vorba despre o artrita, este posibil? Ce afectiune pot avea daca am leucocitele scazute?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele analizelor dvs. arata o valoare crescuta a ASLO, ceea ce poate indica o infectie streptococica recenta, frecvent asociata cu reumatismul articular acut. De asemenea, observam o scadere a numarului de leucocite. Aceasta poate indica o posibila infectie, o boala autoimuna sau o problema cu maduva osoasa.

Faptul ca ati fost diagnosticata cu reumatism articular si ca primiti tratament cu moldamin este in concordanta cu valoarea crescuta ASLO. Cu toate acestea, fiind vorba de o boala autoimuna, ea poate fluctua in timp si se poate manifesta diferit de la o persoana la alta.

Asadar, este posibil ca simptomele dvs. sa se incadreze acum mai bine in spectrul artritei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita/artrita_4721
sfatulmedicului.ro/Artrita/reumatismul-articular-acut_931
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/cum-sa-ingrijim-reumatismul-cu-tratamente-naturiste_1678