Care este perioada de vindecare completa dupa gips?

Oase si articulatii

Postata de sercin cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Dupa 4 saptamani de gips, la o fractura nedeplasata de rotula,exista posibilitatea sa nu se vindece? aveti cunostiinta de asemenea cazuri?
Care este perioada de vindecare completa?cand pot sa-mi incep serviciul?
Va multumesc si nu nu va doresc sa treceti prin asa ceva niciodata.

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Perioada de vindecare depinde de o infinitate de factori, dintre care cei mai importanti sunt tipul anatomo-patologic al fracturii, tratamentul (chirurgical sau conservator), dar si datele personale (sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente patologice diverse).
In general, consolidarea presupune la adult minimum 6-8 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

sercin

acum 10 ani

Buna ziua,va multumesc ptr raspuns ,as dori sa-mi faceti si cateva recomandari daca doriti.de exemplu ce ar trebui sa mananc,ce medicamente as puea sa iau preventiv,ca sa nu se agraveze situatia.o bicicleta medicinala mi-ar fi de folos?
Dumnezeu sa va calauzeasca pasii...

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Nu se pune problema nici a unei alimentatii speciale, si cu atat mai putin nu se pune problema de medicamente.
Kineto-terapia este foarte importanta si poate debuta dupa consolidarea fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

alexandra

acum 8 ani

Buna seara, acum 10 zile am avut parte de o intamplare mai putin placuta. Am cazut si m-am ales cu o fractura la rotula. Am fost la medic si mi s-a prescris un tratament( Cetebe, Vesel Duo, Ketonal, ossofit). Am o orteza pe care trebuie sa o port 2 luni. Am avut genunchiul foarte umflat. Acum arata putin mai bine. Am stat imobilizata la pat 3 zile, dar acum incerc sa ma deplasez. Eu pot pune piciorul in pamant. Mentionez ca am 24 ani, 1,63 si 55 kg. Intrebarea mea este daca am voie sa fac miscare sau trebuie sa stau inca in pat... Sper sa nu fie prea tarziu. :) Va multumesc domnule Doctor. O seara buna.

alexandra

acum 8 ani

Buna seara, acum 10 zile am avut parte de o intamplare mai putin placuta. Am cazut si m-am ales cu o fractura la rotula. Am fost la medic si mi s-a prescris un tratament( Cetebe, Vesel Duo, Ketonal, ossofit). Am o orteza pe care trebuie sa o port 2 luni. Am avut genunchiul foarte umflat. Acum arata putin mai bine. Am stat imobilizata la pat 3 zile, dar acum incerc sa ma deplasez. Eu pot pune piciorul in pamant. Mentionez ca am 24 ani, 1,63 si 55 kg. Intrebarea mea este daca am voie sa fac miscare sau trebuie sa stau inca in pat... Sper sa nu fie prea tarziu. :) Va multumesc domnule Doctor. O seara buna.