Care este cea mai buna orteza pentru deget in ciocan la mijlociul mana dreapta, ptr. hiperextensie?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de Dan cu 4 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Dan! Am fost diagnosticat acum 2 zile cu ''''deget in ciocan'''' la degetul mijlociu de la mana dreapta. Mi s-a recomandat de catre medicul ortoped specialist imobilizarea degetului prin purtarea unei orteze speciale timp de minim 4 saptamani. Am gasit in comert doua tipuri de orteze, una din aluminiu usor flexibila si alta dintr-un plastic dur roz deschis la culoare, cu forma specifica usor flexata in exterior. Va rog mult daca imi puteti recomanda o orteza care sa fie cea mai buna, nu neaparat din aceste doua modele, care sa isi faca treaba cum trebuie, adica sa tina degetul in hiperextensie, deoarece asta am inteles ca ar fi esenta acestei proceduri de imobilizare in vederea recuperarii tendonului extensor afectat. Care este deci, cel mai bun sau cel mai recomandat tip de orteza??? Va multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (1)

Utilizator21612547934

acum 3 ani

salut, pana la urma cum ai facut? eu am acum o astfel de problema si am o orteza din aia dura, din plastic