care este cauza de retin apa?

Oase si articulatii Operatie ortopedica Metastazele osoase osteolitice ale cancerului de san

Postata de paula1969 cu 6 ani in urma.

am problema aceasta de mai multi ani,cum incepe caldura ,adica din aprilie si pana in septembrie mi se umfla picioarele,abdomenul si ma dor calcaile. Inainte nu prea beam apa,acum beau 2 l /zi.Este posibil sa retin apa pe fond circulator?toate analizele sunt bune
Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 6 ani

Buna ziua!
Edemele periferice au nenumarate cauze: dezechilibru in absorbtia/excretia apei, tratamente diuretice, hipertensiune, cardiopatie, diabet, boli renale, boli hepatice, disproteinemii, insuficienta vasculara periferica etc etc.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- sex, varsta, greutate;
- status ocupational si sportiv;
- antecedente cardiace, hepatice, renale, metabolice, vasculare etc.
- tratamente actuale.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior