Cand pot merge pe bicicleta dupa o entorsa a gleznei?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11527521310 cu 5 ani in urma.

Buna ziua! in urma cu 3 saptamani am calcat in gol, pe o denivelare si mi s-a dus piciorul stramb auzindu-se o pocnitura urmata de durere si incapabilitatea de a misca p***a respectiv degetele piciorului. Am mers la spital, cu el umflat si mi s-a spus ca am o entorsa medio tarsiana la metatarsianul 5... l-am tinut in ghips 2 saptamani si l-am scos in urma cu cateva zile, iar acum urmeaza sa fac exercitii de recuperare acasa. Inca nu pot calca pe el sau merge, deoarece ma doare prea tare... In cat timp voi putea merge? Dar pedala? mentionez ca am 19 ani si nu am mai avut pana acum vreo rupere de ligament sau fractura a unui picior, iar ghipsul a fost scos in prezenta medicilor; nu stiu daca este relevanta greutatea corpolara si inaltimea dar am 165 si 49 de kg

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Buna ziua,
Este foarte posibil ca diagnosticul sa fie mai grav decat cel initial.
Poate fi vorba despre o fractura a metatarsianului 5 sau, mult mai grav, o fractura-luxatie Lisfranc.
Se impune o re-evaluare atenta clinica si radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11527521310

acum 5 ani

multumesc pentru raspunsul dumneavoastra! m-am uitat pe radiografie si nu pare sa am Lisfranc, am comparat cu muuulte imagini de pe internet si nu seamana niciuna, iar metatarsianul 5 este ok si el de asemenea, adica nu pare a fi nici "Jones " nici altceva... sper ca doctorii nu au gresit:( dar voi asculta de sfatul dumneavoastra si in caz ca nu pot calca intr-o saptamana voi cere o re-evaluare
nu am mai facut radiografii cand mi-a scos ghipsul, doar s-a uitat pe cea veche. multumesc inca o data si o seara placuta!:)

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Fractura-luxatie tip Lisfranc nu este recunoscuta de 99% dintre ortopezii generalisti.
Dar daca D-voastra va pricepeti si sunteti convins ca nu aveti Lisfranc, toata stima!
Cu stima,
Marius Uscatu