cancer

Oase si articulatii

Postata de lily cu 13 ani in urma.

se poate face cancer osos de la anticonceptionale?

Raspunsuri (7)

Sari

acum 13 ani

Raspunsul il vei gasi in contraindicatiile existente pe instructiunile de folosire a medicamentului.Daca nu intelegi termenii din prospect, ii gasesti pe net.
Ideea este urmatoarea, se pot declansa foarte multe afectiuni din cauza acestor anticonceptionale. Incearca sa ai relatii imediat dupa ciclu, in primele doua zile, fara probleme, nu ramaii gravida, dar mai bine intreba si un ginecolog.
Eu toata viata mea m-am ferit de acet tip de masura, m-a pazit sotul.
Am peste 40 de ani si o singura data in viata am luat, si nu mai doresc, caci am avut dureri de burta foarte mari.Iti doresc sanatate si sa ai grija de tine.

Iuli

acum 13 ani

Nu mai bine foloseste prezervativul decat sa o sfatuiesti sa foloseasca metode de pe vremea lui Ceausescu cand femeile nu aveau alternative?!

Sari

acum 13 ani

Draga Iulia, poate ai dreptate, poate nu. Esti cam acida uneori.Tu ce pregatire ai, lucrezi in domeniu?
Eu cand dau un raspuns il dau de obicei la cei care nu au primit de la nimeni un mesaj, cu zile in urma, sa incerc sa ii ajut , din experienta mea. Tu cum faci?
Pe ce te bazezi cand dai un raspuns?Pe o teorie, care nu ai aplicat-o niciodata

Iuli

acum 13 ani

Sunt acida atunci cand o femeie in toata firea recomanda unei tinere metode de contraceptie care NU au eficacitate clara si care nici nu protejeaza impotriva BTS! Stii doar ca HPV cel putin face ravagii! Sunat acida cand va ca oamenii nu sunt constienti de riscurile pe care le implica ceea ce fac. Imi spui te rog cum protejeaza metoda recomandata de tine de boli?
Eu cand dau un raspuns, ma bazez pe toate cunostintele pe care le am din teorie sau practica si pe ceea ce citesc sau ma informez in cazul in care nu cunosc (ceea ce nu se intampla pentru metode contaceptive). Si ma mai bazez pe zicala "mai bine sa fii sigur decat sa regreti", zicala care tie se pare ca iti e necunoscuta.

Iuli

acum 13 ani

Si inca ceva. Persoanele care raspund aici se pare ca nu gandesc foarte departe. In multe cazuri in care eu dau raspunsuri taioase si dure, o fac tocmai pt a speria o persoana, ca sa inteleaga riscurile pe care le implica ceea ce face. Nu voi raspunde niciodata asa unui om care are o afectiune independenta de vointa sa (de ex cancer, arsuri, diabet etc). Dar la oameni care nu se trateaza si ajung in situatii disperate, oameni care nu urmeaza tratamentul, oameni care nu merg la medic ca "le e frica" (dar nu le e frica sa li se agraveze boala?!) sau mai rau, oameni care si-o fac cu mana lor (de ex "am facut sex neprotejat cu o p***atuata, oare am luat HIV?"), acestora le raspund in asa fel incat sa ii sperii sa nu mai procedeze astfel, adica gresit. Poate omul acela de acum incolo isi schimba comportamentul sanitar si nu se mai auto pune in pericol. Eu asa gandesc. Sunt constienta ca dau raspunsuri mai "extremiste", dar o fac SPECIAL! Si nu inteleg de ce m-ar condamna cineva; inca o data, "mai bine sa fii sigur decat sa regreti".

mamicriss

acum 13 ani

subscriu lui iuli, mai bine folosesti prezervativul daca ai indoieli in ceea ce priveste anticonceptionalele, e de preferat aceasta metoda decat cea a calendarului. in cazul unei menstre neregulate ovulatia se poate produce mai devreme sau mai tarziu. trebuie tinut cont de faptul ca spermatozoizii traiesc bine merci 7 zile (daca tin bine minte...) la caldurica, acolo, si ai sanse (destul de mici, dar totusi exista) sa prinda inceputul ovulatiei si uite asa apare sarcina nedorita...
sari, te-ai suparat cam degeaba, chiar daca dai un raspuns in conditia in care nu a mai raspusn nimeni inaintea ta nu inseamna ca e si un raspuns 100% bun. nu trebuie sa lucrezi intr-un anumit domeniu ca sa ai informatie in acel domeniu, trebuie doar sa te intereseze, in rest... traiasca netul:))

Sari

acum 13 ani

Bine, bine, pace pace