Calciu+D2 si magneziu forte

Oase si articulatii

Postata de Adriana351 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
As dori sa stiu cum trebuie sa iau Ca+D2 , magneziu forte?Se pot administra in acelasi timp?am aceste vit. separat cumparate..De asemenea va intreb daca pot lua in locul calcilui ,Calcidin pulbere..
Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

DA ! Pot fi luate simultan ,iar calciul poate fi sub orice forma conform prospectului. Sanatate

Adriana351

acum 13 ani

Multumesc mult.

Carpe Diem

acum 13 ani

Ultimele studii arata ca aceasta cura de Ca +D3 si magneziu se face separat. Se incepe cu magneziu 7-15 zile, pauza o saptamana si se continua 7-15 zile Ca +d3. Medicul pediatru al copilului mi-a dat acest sfat de doua luni cand am inceput si eu o astfel de cura. si am mai citit despre asta in ceva articole medicale pe net. Sigur nu se intampla nimic grav daca le iei deodata ( ani de zile asa s-a facut tratamentul) , insa e vrb de asimilarea lor de organism , ceva de genul , nu mai stiu exact.

anca.

acum 13 ani

am un baietel de 4 ani si de un an a inceput sa-l doara cand piciorul drept cand piciorul stang cam o saptamana apoi ii trece o luna doua.Sau daca calca gresit iar il doare.Acum are de o saptamana la piciorul stang o durere ,dar nu spune ca-l doare in schimb merge mai mult pe calcai sau pe jumatate de talpa.Am fost la d.pediatru ,credeam ca are hernie,dar mi-a spus ca din cauza unei raceli infectia s-a localizat la picior.Mi-a dat calciu fiole si imbalgin supozitoare.Dar nu-l doare decat de 3,4 ori pe an.