gleznă amorțită după o luxație prelungită?

Oase si articulatii

Postata de NNT cu 7 ani in urma.

NNT-Tismana
Soția a făcut o entorsă de gleznă la 31 martie 2016, medicul de familie a pus piciorul în ghips pentru 2 săptămâni, după scoaterea ghipsului glezna era încă umflată și dureroasă. A fost la spital, a făcut radiografie, nu era fractură dar piciorul a fost pus din nou în ghips pentru 3 saptamâni. A mers treptat cu cadrul dar nu se simțea mare ameliorare și pe sindrom anxios a fost internată la începutul lunii mai la secția geriatrie cu vechi traumatism la glezna stângă. A urmat acasă un tratament cu unguent Vaxicum, băi cu tărâțe, învelire cu brusture, cu varză, durerea a dispărut, umflătura e mai mică, negreala s-a diminuat dar nu mai simte piciorul când merge, zice că e amorțit. Piciorul e cald, se simt degetele dacă se pun pe el dar amorțeala persistă, mai ales pe un sindrom anxios accentuat după două luni și jumătate de la luxație.
Aveți vreun tratament ambulatoriu la domiciliu, pentru că la spital a tot fost. A făcut între timp și o bronhopneumonie acută, a fost internată și a rămas cu o laringită cu răgușeală accentuată.
Cât timp estimați că piciorul va rămâne amorțit? Mulțumesc pentru un răspuns detaliat.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Situatia trebuie analizata, evident, prin examinare clinica directa.
Este absolut imposibil de elaborat un diagnostic fara examinarea pacientului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior