Călc

Oase si articulatii

Postata de membru241419 cu 11 ani in urma.

cBuna ziua,
am si eu o problema cu calcaiele. Am facut sarituri vreo patru saptamani (am auzit eu si vazut la tv pentru activarea limfei) dar p***aa a fost a mea c-am sarit pe ciment si desculta. Acum mi-s umflate si medicul de familie mi-a zis sa pun varza si unguent antiimflamator, antireumatic. Am pus dar nu prea vad imbunatatiri. Ce-mi recomnadati sa fac investigatii, de ce fel? Am citit ca nu se vede la radiografie decat ce tine de os, iar osul sigur nu e rupt deoarece pot calca pe el, nu prea am dureri decat unele furnicaturi si uneori cate o intepatura in calcai. Precizez ca am sub oul piciorului inca un ou si de cateva zile am observat ca si in fata oului piciorului mai am o mica umflatura, la ambele picioare si de vreo saptamana. Multumesc anticipat, o zi buna!

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Din pacate nu trebuie sa credeti chiar tot ce vedeti, iar starea actuala confirma....
Scuzati-ma, dar nu am inteles tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Cu mare probabilitate cartilajul articular al articulatiilor retro-piciorului a fost mult traumatizat, iar acum exista o incercare a organismului de a atenua agresiunea articulara.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

membru241419

acum 11 ani

Buna ziua si multumesc pentru promtitudine.
- femeie, 39, 162/63, momentan casnica, nu prea fac sport dacat plimbari si uneori bicicleta
- antecedente traumatice, vasculare - varice, metabolice(nu stiu daca are legatura, poate are- dereglari hormonale-intarzieri menstruale si tiroida care uneori functioneaza normal alteori e lenesa...), reumatologic-inflamatorii - reumatism da am in general probleme cu incheieturile mai ales la schimbarea vremii si umezeala, am avut probleme de la 2 ani cu gatul si puroi, penicilina injectabil si moldamine, pana la 15 ani cand am scos amigdalele, dar dupa vreo 4 ani am fost internata cu ceva reumatism...nu stiu exact expresia dar am inteles ca imi poate ajunge la inima sau ceva de genul, la fel probleme cu coloana de aceea am lasat serviciul pentru a ma trata- lombosciatica
- ma doare putin intre ou si calcai cand incerc sa arcuiesc piciorul la mers normal
In speranta ca am reusit sa ma fac inteleasa va multumesc mult de tot. Numai bine!

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate cartilajul articular al articulatiilor retro-piciorului a fost mult traumatizat, iar acum exista o incercare a organismului de a atenua agresiunea articulara.
Nu poate fi exclusa varianta unor fracturi la nivelul calcaneului, talusului, navicularului, pilonului tibial etc.
Prin urmare, exista doar optiunea tratamentului conservator: repaus maximal cateva saptamani, mentinerea picioarelor mai sus (in pat), contentie elastica (ciorap de contentie elastica pentru varice).
Daca dupa cateva saptamani de repaus simptomele nu cedeaza, ar fi excelent sa practicati un computer-tomograf al retro-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

membru241419

acum 11 ani

Buna ziua, am reusit sa umblu ceva mai mult azi, dupa cateva zile de la dezumflare. Am incercat sa calc normal si simt uneori intepaturi in unele zone ale talpii cum ar fi in calcai sau pe perinite, imediat dupa degete, cand incerc sa ma ridic in varfuri. Si mi s-a mai umflat putin dupa plimbare, dar putin doar. Oare intepaturile inseamna c-ar trebui sa mai stau in repaus o vreme?

O zi bun, si multumesc anticipat!

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Este evident ca trebuie sa mai prelungiti repausul inca vreo cateva saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

membru241419

acum 11 ani

Multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Puteti efectua o ecografie de glerzna care poater descire leziuni de tendoane, ligamente sau fascie plantara.