Buna

Oase si articulatii

Postata de chio cu 11 ani in urma.

Buna,azi am avut meci si nu m-am incalzit bine (eu sunt portar) si la incalzire am primit un sut si mam intins dupa minge si a fost un sut tare si acum ma doare muschiul de la mana umarul si muschiul ala de la spate si gat.Ce este este intindere de muschi sau este sarit sau altceva...??

Raspunsuri (2)

chio

acum 11 ani

si ma mai doare si pectoralul

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de o inflamatie a muschilor solicitati, "intindere", pentru care este recomnadat putin repaus, unguent cu antiinflamator local sau/si antiinflamator pastile( ex diclofenac); daca persista mai mult de 1 luna, este recomandat sa efectuati o ecografie musculoscheletala sau RMN pentru a vizualiza eventuala leziune( prin consult de specialiate).