Buna ziua

Oase si articulatii

Postata de mozesistvan cu 10 ani in urma.

Ma numesc Istvan si am 30 de ani, joc 1 data pe saptamana fotbal cu prieneni.De 2 luni ma apuca o durere de genunchi (rotula genunchiului stang) -cand ma las in jos, cand ma ridic sau fac genoflexiuni- simt parca doi muschi se suprapun si nu ma lasa sa intind piciorul. Se intampla destul de rar dar totusi sunt putin ingrijorat.
M-ar interesa ce cauzeaza acest fenomen si daca trebuie sa-mi fac griji sau sa ma duc la spital.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Probabil va confruntati cu o instabilitate femuro-patelara, ce a determinat aparitia unei gonartroze primitive in acest compartiment articular. Gonartroza (distrugerea cartilajului articular) este agravata de sporturile agresive pentru genunchi (de ex foot-ball, jogging etc).
Este posibila si existenta unei leziuni meniscale, ligamentare sau cartilaginoase.
Prin urmare, logic, trebuie sa evitati agresarea genunchiului, iar o examinare la specialistul in artroscopia genunchiului poate fi salutara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior