buna ziua

Oase si articulatii

Postata de raluca sabina cu 12 ani in urma.

as dori sa va cer o lamurire daca se poate :de 2 ani ma chinuie o durere teribila la genunchiul stang si am hotarat sa imi fac o radiografie in urma careia a rezultat urm diagnostic:REDUCEREA INALTIMII SPATIULUI ARTICULAR TIBIO-FEMURAL STANG IN 1/2 INTERMED intrebarea mea este cat de grav este?ce pot face cum se poate rezolva multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Aveti un inceput de gonartroza (proces reumatismal degenerativ al articulatiei genunchiului). Este foarte important sa aveti controlul greutatii corporale, orice kilogram in plus accelereaza procesul degenerativ articular. Tratament medicamentos antiinflamator, tratament cu preparate condroprotectoare (substante care hranesc cartilajul si incetinesc degradarea lui), produse homeopate ijectabile (mezoterapie) pentru stoparea procesului degenerativ, ozonoterapie, fitoterapie, vitamine si minerale, gimnastica medicala, fizioterapie.
Dr. Victor Taran
mail: [email protected]

raluca sabina

acum 12 ani

va multumesc ptr rasp dvs si as vrea sa va comunic ca am 67 kg si 23 de ani nu sunt grasa si detin controlul greutatii chiar incerc sa maninc cat mai sanatos ptr a nu acumula kg in plus acum daca am gonartroza la stangul pot avea si la dreptul ?cu toate ca genunchiul drept nu ma doare ca cel stang cat de grava e gonartroza asta si cum poate degenera?