buna ziua,

Oase si articulatii

Postata de gogoasaTm cu 13 ani in urma.

am avut un mic accident entorsa genunchi drept,mi-sa facut o radiografie oasele sant in regula dar am o durere foarte mare si nu pot sa indrept piciorul sau sa merg pe el .mi-sa recomandat ketonal pastile si midocalm ,si repaus total 10 zile ,credeti ca e ceva grav ?

Raspunsuri (3)

Elena

acum 13 ani

repaus da, dar ketonal si midocalm sunt medicamente care afecteaza mult stomacul
eu folosesc Voltaren unguent si mai ales Voltaren tb. efervescente, care isi fac efectul destul de repede
am avut accident la dans, cu entorsa la genunchi si rupere de ligamente, a urmat punctie, atela gipsata etc., gimnastica recuperatorie, cu vreo 18 ani in urma
apoi a fost bine cativa ani, am umblat din nou cu tocuri tare inalte, dar am cazut din nou de cateva ori, si culmea m-am lovit tot la acelasi genunchi
si de vreo 5 ani a inceput sa se umfle si sa doara
4 medici (barbati) mi-au recomandat operatie cu laparoscopul, dar norocul meu, o doctorita buna m-a invatat sa evit cat pot operatia si am facut 10 sedinte de fizioterapie
si, minune: genunchiul s-a dezumflat si durerea a trecut
de atunci fac fizio o data pe an, ar trebui cam la 6 luni si sper sa nu trebuiasca sa ma operez
deci, daca durerile persista, incearca cu fizioterapia
succes!

Elena

acum 13 ani

si ce-i mai important in faza ta, compresa cu gheata!
nu cumva sa pui caldura

gogoasaTm

acum 13 ani

multumesc elena ...