Buna ziua

Oase si articulatii

Postata de mamaleone cu 14 ani in urma.

In urma cu aproximativ 3 saptamani ,la un meci de fotbal am calcat intr-o parte cu piciorul drept.S-a auzit o trosnitura puternica si cca 20-30 minute nu m-am putut ridica de la pamant.mi s-a umflat glezna dreapta dar nu foarte tare.si nu mi s-a invinetit foarte tare.Poate de aceea nici nu am acordat atentia cuvenita loviturii,mai ales ca mi-am aplicat si zapada pe glezna si asa am putut ajunge acasa.Problema e ca dupa aceste 3 saptamani inca ma doare glezna tare ,nu mai pot alerga normal si am senzatia ca trag piciorul dupa mine si de atunci in fiecare dimineata cand ma dau jos din pat primii 10-15 pasi pe care ii fac se aud pocnituri si se aud destul de tare.,

Raspunsuri (3)

Dr. Bar Marius

acum 14 ani

Chiar daca nu ai dat atentie acestei probleme 3 sapt poti inca sa o faci.Ai nevoie de un consult ortopedic si evident o radiografie de glezna.Aparent este o entorsa de glezna insa e greu de spus nivelul de gravitate.Oricum o entorsa media are nevoie de 6 sapt pentru o vindecare completa ,iata de ce ar fi bine daca nu vrei sa faci consultul sa o protejezi pe urmatoarele 3 sapt.Complicatia majora ce ar putea aparea ar fi instabilitatea de glezna care ulterior e mult mai greu de rezolvat.

mamaleone

acum 14 ani

Buna ziua.
Aveti dreptate in legatura cu consultul medical.Am facut radiografie la glezna si o d-na medic specialist radiolog ,intimplator o si cunosc bine,m-a "diagnosticat" cu fisura osului fibula in partea inferioara.M-am dus la consult la singurul medic ortoped din oras care dupa consult m-a diagnosticat cu posibila tromboflebita.Nici macar nu s-a uitat pe radiografie.Nici nu mai stiu ce sa cred.Acuma va dati seama de ce nu am dat atentie loviturii.Aesta a fost si motivul pentru care m-am hotarat sa va scriu.Cu STIMA.

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 14 ani

buna seara! Ma numesc Alina Iatan si un ca prim pas pana ajungeti catre un consult de specialitate, va recomand sa folositi un unguent antiinflamator ( diclofenac, ketonal) si inainte de a cobori dimineata din pat sa incalziti usor articulatia masand cu putin gel apoi miscand usor articulatia printr-o usoara flexie-extensie. eventual daca simtiti nevoia la mers sa folositi o fasa elastica pentru a va sustine articulatia. multa sanatate!