Buna ziua.monturile pot aparea si in varful degetului?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11627309986 cu 2 ani in urma.

De cativa ani mi.a aparut in varful degetului 4 de la picior e aproape cat un bob de mazare,nu doare,e tare si estetic nu i.mi place cum arata.unde as putea merge ca sa aflu mai multe?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Termentul de "monturi" sau hallux valgus se refera la proeminenta din spatele degetului mare, aparuta ca urmare a deplasarii primului metatarsian, ce devine proeminent.
Aveti cu totul altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11627309986

acum 2 ani

Sau se poate sa fie os mort pentru ca de asa ceva nu am mai auzit niciunde sa apara mai ales in varful degetului.Unde as putea merge sa aflu mai multe?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

"Os mort"?
Scuze, nu am auzit inca de asa ceva decat in cazul gangrenei diabetice sau arteritice.
Sunteti diabetic sau fumator?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11627309986

acum 2 ani

nu am fumat niciodata si nici nu am diabet.am doar 27 de ani si cred ca mi.a aparut de vreo 8 ani

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Evident, se impune o examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului