Buna ziua. Imi puteti da o recomandare de tratament de recuperare pentru acest rezultat RMN ?

Oase si articulatii

Postata de Mariana Mihaela cu 6 zile in urma.

Am o iernie operata de 2 ori si acum durerea mea este la genunchi si la sold. Am facut RMN la genunchi si lombar si am urmatoarele rezultate:
Examinarea IRM nativa a genunchiului dr evidentiaza:
-lichid intra-articular in cantitate medie
-edem al grasimii Hoffa
-bursita prepatelara in cantitate mica
-tendinopatie semimembranos la insertia tibiala
-leziune complexa de radacina si CP-MI, ce asociaza subluxatie (5,6 mm) si
infiltrare edematoasa a partilor moi perimeniscale
-leziune gr.3 CA-ME: hipersemnal orizontal intrameniscal comunicant cu
suprafata articulara inferioara
-chist sinovial Baker comunicant cu cavitatea articulara, polilobat, cu diametrul
cranio-caudal de 68 mm
-gonartroza femuro-tibiala cu modificari la debut de compartiment lateral si cu
modificari medii-severe de compartiment medial (ingustarea spatiului articular,
osteofite femuro-tibiale, menisco-malacie, condropatie femuro-tibiala interna gr.IV,
edem osos femuro-tibial medial)
-artroza femuro-patelara cu modificari medii (ingustarea spatiului articular,
osteofite femuro-patelare, condropatie femuro-patelara gr.III)
-enteziopatii patelare la insertia tendonului cvadriceps
-subluxatie patelara interna de aprox. 5 mm
-LIP, LIA, LCL, LCM, ligament si retinacul patelare, tendon cvadriceps, tract ilio-tibial,
complex pes anserinus cu traiect, grosime si semnal normale
Examinarea IRM nativa a genunchiului stg evidentiaza:
-leziune gr.3 CP-MI: hipersemnal oblic intrameniscal comunicant cu suprafata
articulara inferioara
-leziune gr.3 CA-ME: hipersemnal oblic intrameniscal comunicant cu supfata
articulara superioara
-subluxatie patelara externa de aprox. 4 mm cu elongatia retinaculului medial
-lichid intra-articular in cantitate redusa
-chist periarticular localizat postero-medial de articulatia tibio-peroniera cu
diametrul de 13 mm
-chist sinovial Baker cu diametrl cranio-caudal de 32 mm, comunicant cu cavitatea
articulara, ce contine :loose body" cu diametrul de 5 mm
-gonartroza femuro-tibiala cu modificari medii de compartiment lateral si cu modificari medii-severe de compartiment medial (ingustarea spatiului articular,
osteofite femuro-tibiale, menisco-malacie, condropatie femuro-tibiala interna gr.IV)
-artroza femuro-patelara cu modificari medii (ingustarea spatiului articular, osteofite
femuro-patelare, condropatie femuro-patelara gr.III)
-chisturi milimetrice insertionale la insertia tibiala a LIA
-LIP, LIA, LCL, LCM, ligament patelar si retinacul lateral patelar, tendon cvadriceps, tract
ilio-tibial, complex pes anserinus cu traiect, grosime si semnal normale
Examinarea IRM nativa a articulatiilor coxo-femurale evidentiaza:
-ingustarea spatiului articular CF dr ce asociaza mici osteofite acetabulare, lichid
intr-articular in cantitate mica, modificari degenerative a labrumului antero-superior
-bursita de mare trohanter bilateral in cantitate mica
-cartilaj articular cu grosime si semnal normale
-cap femural bilateral cu sfericitate pastrata, cu structura omogena
-absenta edemul

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

In primul rand, este bine sa intelegeti ca durerea pe care o experimentati este legata de modificari degenerative ale articulatiilor genunchilor si soldului, cum este gonartroza (artroza genunchiului) si coxartroza (artroza soldului). Acestea pot fi cauzate de varsta, uzura, accidentari anterioare sau interventii chirurgicale.

Tratamentul recomandat pentru aceasta situatie este unul complex si personalizat in functie de intensitatea durerii, starea de sanatate generala, nivelul de activitate si necesitatile personale.

Este foarte important sa discutati cu medicul dumneavoastra pentru a decide care este cea mai buna abordare pentru situatia dumneavoastra. De asemenea, este esential sa tineti cont de faptul ca aceasta boala este cronica si necesita un management pe termen lung, cu accent pe imbunatatirea starii de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-va-mentineti-articulatiile-sanatoase_11450