Buna ziua, as dori sa stiu cat timp se poate lua Vimovo pentru tratamentul gonartrozei?

Oase si articulatii

Postata de Adriana351 cu 5 ani in urma.

am gonartroza bilaterala , dureri si inflamatii ale genunchiului.am luat vimovo o luna , cate o pastila pe zi si nu sunt prea multe imbunatatiri.po continua tratamentul?concomitent am luat colchicina ,.(detralex,mycardis plus12.5/80 si concor de5mg pe care le iau zilnic.)

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 5 ani

Buna seara!
Tratamentele gonartrozei sunt:
- endo-protezarea (inlocuirea articulatiei printr-o proteza metalica);
- osteotomia supra-tuberozitara a tibiei, care incearca sa amane endo-protezarea;
- scaderea ponderala si reducerea drastica a eforturilor fizice.
- fizioterapia are un oarece efect, cu atat mai redus cu cat articulatia este mai distrusa.
Medicamentele nu au nici un rol in tratamentul gonartrozei, deoarece este vorba despre o articuatie distrusa, care nu poate fi "vindecata".
Anti-inflamatoarele se pot lua pe durate scurte (7-10 zile) si au doar rolul de a reduce, temporar, durerea datorata distrugerii articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior