Buna,am o intrebare ,spuneti va rog ce inseamna ..pensare polar superioara?

Oase si articulatii Operatie ortopedica Metastazele osoase osteolitice ale cancerului de san

Postata de bencecudesus cu 7 ani in urma.

am dureri de picior,la muschi,pe coapsa,mai in jos
pensare polar superioara a spatiului articular coxo-femural stang
se poate trata?
ce medicamente sau unguent?
e caz de operatie?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Pensarea articulara coxo-femurala reprezinta imaginea radiologica de coxartroza (distrugerea articulatiei soldului).
Atitudinea terapeutica depinde de datele D-voastra personale, pe care nu am reusit sa le inteleg: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg antepicior