Bună?

Oase si articulatii

Postata de Mioara D cu un an in urma.

Un tratament pentru coxactroza sold drept fără operație ...va rog ..pentru oprirea durerii..mulțumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Coxartroza reprezinta distrugerea articulatiei soldului (coxo-femurale), din cauze mai ales mecanice (greutate excesiva, efort exagerat).
Distrugerea este definitiva si nu exista solutii "miraculoase", in afara schimbarii articulatiei prin proteza interna (artroplastie).
va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului