Bună ?

Oase si articulatii

Postata de Victor cu un an in urma.

La cât timp dupa incident se operează o fractură deschisă tibie si peroneu? Mulțumesc anticipat

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-fractura-de-tibie-sau-peroneu_14009

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Exista milioane de variante de raspuns.
Principial, fractura deschisa trebuie operata (cel putin minimal) in primele 6 ore de la traumatism, pentru minimizarea riscului de infectie.
De aici incolo, raspunsul depinde de tipul traumatismului, tipul fracturii, situatia tegumentului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Victor

acum un an

Bună ziua. Deci sa pot lua legătura cu un medic din România ni pot sunt în Spania. Dar pe data de șapte luna curenta am avut un accident rutier din care a rezultat o fractură deschisă de tibie +fibula diferente de distanță între ele de 5-9cm.In momentul de față nu sunt operat deoarece îmi spune medicul ca trebuie să se vindece gaura pe unde a ieșit tibia, am câteva puncte și se așteaptă a se vindeca dupa aceea mi se va face operație pentru splicarea unei tije sau două, nu cunosc. Este normal acest tratament?

Victor

acum un an

Am uitat mi s-a pus un suport pentru a ține tibia sa nu se miște

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Da, este tratamentul obisnuit al fracturilor grave deschise ale gambei: mai intai se instituie un fixator extern, iar la un moment dat se trece la fixare interna (tije, placi si suruburi etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului