Bună seara, va deranjezși eu cu o întrebare?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11637947796 cu 2 ani in urma.

În data de 17.11.2021,am fost cu fetita mea de 10 ani la urgență, în urma unei fracturi,a călcat pe o piatra și i s-a sucit piciorul, după radiografie i-a pus diagnosticul de fractura incompletă metafiza metatarsian V,cred ca zic bine, i-a pus piciorușul în gips,ca o cizmuliță pt.o săptămâna, apoi am revenit la control, doar a întrebat dacă o doare,nu radiografie, nu nimic, ne-a trimis acasă pt.inca o săptămână și sa revenim la control pe 24.11.2021,am revenit i-a dat ghipsul jos i-a masat puțin piciorușul, nu a durut-o, a pus-o sa calce pe el atunci a durut-o puțin, nu i-a făcut radiografie (ceea ce cred ca era normal),am plecat acasă cu recomandarea de a sta cu piciorușul în apa caldă de 2 ori pe zi.Avem 2 zile de când i-a scos ghipsul, e normal sa o doară piciorușul la încheietura jos și degetele, nu se poate lasă pe el,merge șchiopătând?
Va mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara,
Exista nenumarate tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Raspunsul depinde, evident, de examinarea piciorului si de studierea imaginilor radiografice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului