Boviva

Oase si articulatii

Postata de maria_d cu 11 ani in urma.

Buna ziua,Am si eu o intrebare .Sunt o femeie in varsta de 59 de ani,cu ulcer duodenal.Recent am fost internata intr-un spital de recuperare,unde m-i sa pus diagnosticul de osteporoza cronica,eu nestii pana acum de acest lucru.Mi sa recomandat sa folosesc Bonviva dar informandu-ma despre el am vazut ca nu este recomandat pentru ulcer.Ce anume ar trebui sa fac?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa determinati densitatea minerala osoasa( DXA) la nivelul soldului si coloanei pentru a confirma si aprecia gradul de osteoporoza.
Daca investigatia confirma diagnosticul, este indicat sa rezolvati problema ulcerului ( eventual sa efectuati endoscopie digestiva superioara pentru a observa daca s-a vindecat sau nu dupa un tratament corespunzator) si apoi, daca se permite, sa incepeti administrarea de bonviva.

antoneta142936

acum 11 ani

pentru ulcer puteti incerca urmatorul tratament naturist ... un albus inghitit dimineata , pe stomacul gol, cu 30 minute inainte de a va ridica din pat, timp de 3-4 saptamani. Dupa primele dimineti s-ar putea ca durerea sa creasca putin, nu intrerupeti, este efectul albusului. Oul e preferabil sa fie de la gaini de curte, cat mai proaspat. Efectul este garantat daca urmati tratamentul. Se poate repeta in fiecare primavara si toamna daca este necesar. Sanatate