boala paget osoasa

Oase si articulatii Boala Paget

Postata de RODICA 2011 cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata cu boala paget osoasa .fosfataza alcalina este: 117.00 ui/l . Cat grava este aceasta boala si ce tratament ar trebui facut ,

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Boala Paget este o boală cronică, care se manifestă prin creşterea anormală a oaselor (putând duce la deformari osoase) şi care se poate transmite ereditar, apărând mai des la pacienti peste 50 de ani. Pentru detalii legate de tratamentul acestei afecţiuni, recomand citirea articolului ˝Boala Paget a oaselor˝ de pe site-ul ˝sfatulmedicului.ro˝