Boala autoimuna sau nu

Oase si articulatii

Postata de roxana399 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt intr o situatie destul de dificila si nu stiu ce sa mai fac.
In urma unor dureri articulare aparute brusc(mai intai genunchiul drept apoi mana stanga si mai tarziu toate membrele si dureri de de rinichi si baza plamanului) am fost la un reumatolog care mi-a dat sa fac multe analize(VSH,CRP,ASLO,Factor reumatoid,ANA(screening)),CIC.
Toate analizele mi au iesit bine in afara de ANA
Pentu a fi sigura am repetat analiza ANA(anticorpi antinucleari),
La primul laborator am facut analiza Anticorpi antinucleari (screening) si s-a folosit metoda imunoenzimatica cu detectie prin fluorescenta (FEIA) cu rezultat negativ.
La alt laborator care a folosit metoda de aglutinare am facut analiza Anticorpi antinucleari si mi a iesit tot negativ iar la celalalt care mi-a zis ca a folosit imunoflorescenta a iesit pozitiv.
Cand am intrebat care e marja de eroare a rezultatului mi s-a spus ca nu poate fi gresit deoarece e cea mai sigura metoda.
Reumatologul meu e plecat iar eu nu stiu ce sa mai fac deoarece sunt si un deprimata.
Va rog din suflet sa ma indrumati ce sa fac deoarece durerile mele articulare sunt din ce in ce mai mari si starea de oboseala se accentueaza.
In afara de aceste simptome am inceput sa am pb cu rinichii,parca ma dor sau am senzatia ca sunt inflamati.

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Afectiunile reumatologice de tip inflamator-autoimun se diagnosticheaza 99% clinic si numai 1% prin analize de sange.
Adesea afectiunea reumatologic-auto-imuna se manifesta multi ani cu analize perfect normale, analize normale care nu exclud prezenta afectiunii.
Prin urmare, trebuie sa cautati un reumatolog capabil sa va diagnosticheze clinic si nu prin analize, si care sa poata propune un tratament la momentul oportun (intarzierea instituirii tratamentului de fond duce la distrugerea masiva, rapida si ireversibila a articulatiilor).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior