Blocarea genunchiului

Oase si articulatii

Postata de CRafaela cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Am avut o operatie de ligamentoplastie, ca urmare a acesteia, la 2 saptamani dupa operatie articulatia este foarte rigida, pot flexa la 90 de grade si inca nu am extensie. As vrea sa inteleg fizic care sunt motivele pentru care apare acest blocaj al articulatiei.

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Ati respectat indicatiile chirurgului?? Ati participat la consultatiile de control post-operator?
Ati practicat kineto-terapia post-operatorie (absolut obligatorie)??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior

CRafaela

acum 11 ani

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Da, am respectat indicatiile medicului. Pot spune ca in fiecare zi fac cate 5 - 6 ore de fizio-kinetoterapie, chiar de la externarea din spital. Vroiam sa inteleg fizic ce se intampla la nivelul genunchiului, de se produce acest blocaj, poate intelegand as sti pe ce sa ma concentrez mai mult ....as putea practica eventual si acupunctura pentru reducerea inflamatiei sau pentru drenaj. Pot spune ca am acumulat si lichid la genunchi, dupa spusele fizioterapeutului cam 120 de ml. Blocarea genunchiului este din cauza noului ligament, care este mai greu de pus in functiune sau din cauza inflamatiei, din cauza muschiilor contractati, a lichidului?

va multumesc.

calin

acum 8 ani

cine poate sama ajuute cu un sfat,am foarte mari dureri la genuunghiul stang parca mise blocheaza toate

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- sediul suferintei, durata si intensitatea acesteia, legatura cu efortul;
- sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi fizice/sportive practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior