artroscopie singura solutie?

Oase si articulatii

Postata de tinatina88 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, in urma unui RMN am descoperit ca am condromalacie patelara grad 1 la ambii genunchi, si as dori sa stiu daca singura solutie ar fi artroscopia. Doctorul asa a zis, mai ales ca nu pot indoi un picior de cateva luni, e si muschiul putin atrofiat fata de celalalt, ca nu-l pot solicita, si port bandaje, nu pot merge fara, imi pierd puterile in ambii genunchi.

am 49 kg, 24 de ani, deci nu se pune problema greutatii, eu am o prblema mai veche cu un genunchi, am avut 2 ani dureri, purtam bandaj, m-am lovit foarte tare in el acum 2 ani, am ajuns si la urgente si cam tot efortul l-am pus pe celalat genunchi, pe care nu il mai pot indoi. daca conteaza, am alergat cateva luni pana sa ajung in starea asta de nu mai pot sa merg fara bandaje, si in timpul acela de facut sport, simteam cum nu mai fac fata genunchii la genuflexiuni, sau alte solicitari la nivelul genunchilor. Cam asta ar fi istoria.

S-a vindecat cineva de aici vreodata de aceasta afectiune, dar fara artroscopie? Rog un doctor specialist sa-mi spuna daca mai pot alege altceva, poate niste infiltratii? Tratament intern? Va multumesc frumos!

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna ziua
Cu siguranta exista si alte modalitati de tratament insa pentru a decide asta este neaparata nevoie de asocierea prezentrea cu un examen climic atent si un plan bun de recuperare , daca sunteti din Bucuresti va pot ajuta . O zi buna

Dr. Dragos Popescu

acum 9 ani

Buna Seara
Nu, nu este singurul tratament si in nici un caz primul tratament propus.
O fizioterapie bine realizata cu/fara infiltratii pot ameliora situatia.

O seara buna