arsuri si usturimi ale gambelor

Oase si articulatii

Postata de Eugenia7290350 cu 12 ani in urma.

De citeva saptamini am senzatia de usturime, arsura si usoara durere a oaselor gambelor si amorteala si furnicaturi pe gambe. Am facut consult neurologic si EMG care a iesit normala, excluzind o neuropatie. Nu am deficit motor, dar in mod sigur este unul senzitiv, din moment ce pielea din zona respectiva nu mai este prea sensibila la diversi stimuli. Prin controale de specialitate au fost eliminate si eventualele probleme de circulatie si reumatologice. Analizele de singe ( VSH, CRP) au fost bune. Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac, unde trebuie sa ma adresez pentru a putea continua investigatiile si a urma un tratament care sa inlature aceste simptome, implicit pentru a stopa o eventuala afectiune ce ar putea deveni invalidanta. Am 57 de ani si precizez ca nu sufar de diabet. Va multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra si consider ca orice informatie privind problemele mele este utila. MULTUMESC!

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Cred ca ar putea fi totusi o polineuropatie, chiar daca EMG a iesit normal. Incercati sa luati Gabapentin sa vedeti daca simptomele cedeaza. De asemenea Vitamine grup B gen Milgamma.
Multa sanatate!

EUGENIA

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspuns; si eu ma gandisem la Milgamma. As vrea sa repet consultul reumatologic si sa fac si niste teste imunologice (mi s-a recomandat sa investighez existenta unei boli autoimune) pentru ca nu-mi da pace gandul ca as putea avea lupus.

alex

acum 11 ani

si eu am acelias sintome cred ca ai omis boli psihice multa

Utilizator11704375004

acum 4 luni

Buna ziua! Ma numesc Cristina am 48 ani, 1.65, 60 kg, doi copii si ma confrunt de vreo două săptamani cu o senzatie de arsură(când merg) la nivelul tibiei, piciorul drept, care se acutizeaza la atingere si stat in picioare. Nu exista edem, hematom, leziuni, nici un semn de lovitura, dar am insuficienta venoasă, sunt operată la ambele picioare, in urmă cu 10 ani. Sport nu prea fac, iar job-ul presupune cateva ore de stat in picioare.Durerea nu a cedat la administrare de diclofenac, aplicatii locale. Sunt ingrijorata pentru ca nu reusesc sa explic durerea. Analizele mi-au ieșit bune, mai iau detralex pentru circulatia venoasă și alte probleme medicale nu am. Vă rog frumos un răspuns la problema aceasta. Vă mulțumesc!