Ar trebui sa fac un Rmn?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp1470754745 cu 7 ani in urma.

Buna ziua, acum 3 luni in urma am cazut la unul din antrenamente, iar la spital mi-au spus ca trebuie sa fac punctie. dupa efectuarea punctiei mi-au pus piciorul in ghips 3 saptamani, iar pe foaie medicala au scris ca fost diagnosticata cu "hemartroza". Dupa o luna de la scoaterea ghipsului a inceput sa aud pocnituri, sa mi se "blocheze" genunchiul si sa nu il pot misca cateva secunde (se intampla cam de 3-4 ori pe zi, si mai ales cand ma aplec sa iau putin sau daca indoi genunchiul) si cand merg simt uneori o durere in lateral, o durere momentan suportabila.. Dar sunt ingrijorata de ce se intampla asa si care este motivul si ce ar trebui sa fac mai exact.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Singura solutie logica si rezonabila este o consultatie la specialistul in artroscopia genunchiului.
Daca va fi cazul, veti primi indicatii pentru a efectua explorari imagistice (de tip RMN).
In absenta consultatiei clinice specializate, RMN-ul este total inutil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior