Ar putea fi un mont?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp305924 cu 8 ani in urma.

Buna!De cateva luni de zile,mai exact dupa o petrecere la care am purtat tocuri,simt o usoara durere la nivelul metatarsianului 1al piciorului stang.Nodul acela de sub degetul mare al piciorului este mai proeminent si mai rosu decat cel de la celalalt picior.Daca port incaltaminte stramta sau merg mult ma doare.Intrebarea mea este:ar putea fi vorba despre un mont? Mentionez ca am 16 ani.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Desigur ca poate fi vorba despre monturi (hallux valgus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Diagnosticul este 100% clinic (examinare directa a piciorului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior