Ar fi nevoie de operatie?

Oase si articulatii

Postata de georgianap cu un an in urma.

Buna!
De aproximativ un an de zile am probleme cu genunchii: daca stau intr-o pozitie de yoga (turceste), simt la nivelul genunchilor o durere similara unui cârcel. E aproape ca si cum s-ar muta efectiv osul de la locul lui.
Mentionez ca la piciorul stang a fost accidentat usor, acum 3 ani, dupa ce am cazut pe scari. La spital mi s a facut o radiografie si doctorul a observat o „crescătură” osoasă la genunchi.
Ideea e ca in partea din fata a ambilor genunchi se simte ca un fel de umflatura, tare, ca un os.
Imi amintesc ca atunci cand eram mai mica, alergam si am cazut in genunchi, pe trotuar. Oare are vreo legatura?

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Artrita/durerea-de-genunchi-de-ce-apare-si-cum-poate-fi-tratata_16927

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Pozitia mentionata este extrem de daunatoare genunchiului, determinand leziunea meniscurilor.
La ora actuala se impune o examinare clinica la specialistul in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

georgianap

acum un an

Maine am programare, merg sa mi fac o radiografie la ambii genunchi. Apoi, la specialist pentru interpretare.
Multumesc pentru raspunsuri!

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Situatia sta fundamental diferit:
- radiografia este rareori utila in cazul genunchilor;
- ideea ""merg sa mi fac o radiografie la ambii genunchi. Apoi, la specialist pentru interpretare.""" este profund gresita.
- esential este examenul clinic al genunchiului, efectuat de catre specialistul in artroscopia genunchiului. Abia dupa examenul clinic se va decide utilitatea unei investigatii imagistice.
- prin urmare, va iradiati degeaba facand radiografii inutile, fara o prescriptie prealabila justificata clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Adrian

acum un an

Bună ziua, se poate să aveți probleme la meniscuri un consult la ortopedie