APOFIZITA CALCANEANA

Oase si articulatii

Postata de LAURA GRIG cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am un baietel de 9 ani si a fost diagnosticat cu apofizita calcaneana in urma unui consult ca urmare a plangerii acestuia de dureri in spatele calcaiului.
Tin sa precizez ca joaca fotbal iar in urma antrenamentelor se plange de durere si pot spune ca schioapa de-a dreptul. I-am spus ca ptr.o perioada v-a trebui sa renunte la fotbal dar nici nu vrea sa auda. Este periculos ptr.el daca merge in continuare la antrenamente?, poate avea alte urmari?.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul apofizitei calcaneene este necesara de obicei limitarea activitatilor fizice sportive, deoarece alergatul si săritul determina agravarea simptomelor.Daca simptomele sunt severe, este indicată administrarea de antiinflamatorii nesteroidiene. La pacientii cu simptome care nu sunt îndeajuns de severe pentru a indica restricţia activitatilor sportive, participarea la programe de exercitii de întindere reduc simptomele şi permit continuarea practicării sporturilor.

Dr. Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Picior

acum 13 ani

Buna seara!
Comentariul precedent este unul competent, cu un singur amendament: nu a precizat perioada de repaus sportiv total: minimum 6-24 luni, cel putin pe perioada in care persista talalgia (durerea calcaneana). In caz contrar, continuarea eforturilor fizice poate determina consecinte serioase (ruptura tendonului calcanean, alte probleme severe ale retro-piciorului).
In aceasta perioada trebuie supravegheata strict greutatea, stiut fiind ca aceasta afectiune este strict legata de supra-greutate, adica obezitate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

constantin

acum 13 ani

Va pot da un sfat daca ma cautati:[email protected]